Columbia class, US Navy

Zpoždění výstavby ponorek SSN(X) může ohrozit americkou námořní moc, varuje zpráva

Americké námořnictvo počítá v budoucnu s projektem moderní jaderné útočné ponorky SSN(X), která perspektivně nahradí plavidla třídy Virginia. Nicméně jak varuje zpráva Výzkumné služby Kongresu (CRS), znatelné zpoždění tohoto rozmáchlého projektu může ohrozit v budoucnu americkou námořní moc.

Americkému námořnictvu se nemusí vyplatit zpoždění vývoje programu jaderné ponorky nové generace SSN(X). V reportu Výzkumné služby Kongresu je uvedeno, že vývoj plavidel může mít velmi výrazné zpoždění. A co více, dopady tohoto zdržení se mohou negativně promítnout v projekci globální námořní síly US Navy a rovněž v budoucí schopnosti USA si námořní nadvládu udržet.

Na zpoždění může vydělat Čína

Rozpočet námořnictva na fiskální rok 2025 totiž odložil plánovanou akvizici prvního plavidla SSN(X) z fiskálního roku 2035 až na rok 2040. Důvody jsou nasnadě – omezení finančních prostředků vyhrazených právě pro námořnictvo. Navrhovaný rozpočet námořnictva na fiskální rok 2026 požaduje 622,8 milionu dolarů na financování výzkumu a vývoje pro projekt moderních jaderných ponorek SSN(X). Jak píše americký magazín The National Interest, to dává Číně více času na dosažení většího pokroku ve vlastních projektech stealth ponorek, na nichž pracuje. Jedná se například o ponorky typu 095 s výrazně sníženou akustickou stopou, jež budou zahrnovat i významné pokroky právě v technologii stealth.

Chronické problémy u dalších tříd ponorek

Je třeba říct, že zmíněné potíže se nevztahují pouze k projektu SSN(X), ale i třídě Virginia, protože americké loděnice je nestačí vyrábět podle stanoveného harmonogramu. A na vině je omezená kapacita loděnic stavět a vyrábět nové ponorky. Prodražení a výrazné zpoždění oproti původním plánům se týká i třídy Columbia, kterou poznamenává také nedostatek materiálu.

Nová generace ponorek

Pokud odhlédneme od těchto chronických potíží, má třída SSN(X) představovat novou generaci jaderných útočných ponorek, kterou bude charakterizovat hlavně tišší chod než u třídy Virginia. Čím tišší chod strojů, tím je samozřejmě výrazně vyšší šance pro přežití ponorek. Snížení akustické stopy pomůže i nový tvar trupu plavidel a vybrané izolační materiály. Nové ponorky budou rovněž vynikat rychlostí. Budou rychlejší než třída Virginia. To v praxi pomůže k uspíšení přesunů plavidel či úniky před nepřítelem.

Rychlejší, smrtonosnější

Pokud hovoříme o jaderném pohonu, ten bude výkonnější a efektivnější. Ponorky budou vybaveny sonarem nové generace s delším dosahem a se schopností detekce i velmi tichých ponorek. Do SSN(X) budou zabudovány moderní elektronické systémy. Přednostmi ponorek bude i automatizace a důraz kladený na umělou inteligenci. To znamená, že právě díky lepší automatizaci se sníží velikost posádky, a v důsledku toho se ušetří také provozní náklady. Samozřejmostí pak je i větší kapacita zbraňových systémů, plavidla budou možná osazena i hypersonickými střelami.

Projekt, který překypuje ambicemi, však sužují již nastíněné problémy, s nimiž se musí zdárně popasovat. Pokud se to podaří, americké námořnictvo bude vlastnit moderní odstrašující prostředek, jemuž se bude jen těžko konkurovat.

Zdroj: Defense News, The National Interest
Autor/Licence fotografie: An artist rendering of the future U.S. Navy Columbia-class ballistic missile submarines. By U.S. Navy illustration/released – This image was released by the United States Navy with the ID 190306-N-N0101-125